Harjumaa Omavalitsusmajas avas end näitus "Eesti pühapaigad"

Harjumaa Omavalitsusmajas avas end näitus

 "Soome-ugri rahvaid seob keelesugulus, kuid kindlasti ka põlvest põlve edasipärandatud usk looduse pühadusse. Looduslikud pühapaigad - pühad salud, pühad puud, pühad allikad, pühad kivid - on au sees kõigi soome-ugri rahvaste juures. Samuti peetakse soomeugrilaste juures eriliseks ja pühaks kohaks sauna," selgitas näituse ideed kuraator Natalia Abrosimova. Pühapaikadega seotud kohalood, uskumused, tavad ja kombed on väärtuslik osa meie rahva ühismälust, ütleb Marju Kõivupuu oma raamatus "101 Eesti pühapaika".

Sama mõte oli ka soome-ugri kunstnike kokkusaamise teejuhiks, kui nad tutvusid Eesti kauni looduse ja siinsete maastikega, võttes seeläbi osa salapärasest orienteerumismängust nii ajas kui ruumis. Väärib tähelepanu, et soome-ugri kunstnikud püüdsid Eesti pühapaikades leida midagi omast, tuttavlikku, sarnast, mis illustreeriks siinse maarahva sidet nende endi koduste pühapaikadega, mis asuvad sootuks teistsugustel maastikel, teistsuguses kultuurikontekstis.

Näitusel osaleb palju erineva päritoluga kunstnikke: Evar Riitsar (seto), Stanislav Antipov (udmurt), Orest Kormašov (eesti), Svetlana Tanõgina (mari), Jüri Tanõgin (mari), Andrey Aleshkin (mordva-ersa), Sergey Tanõgin (mari), Anna Maria Toomet (eesti), Elizaveta Kononova (mordva-ersa); Kristiina Saaremäe (komi).

Näitusel võib näha, kuidas soome-ugri rahvaste kunstnikud vahendavad oma ettekujutusi, mõtteid ja emotsioone looduse pühadusest ja esivanemate pärandi austamisest Eesti pühapaikade kaudu, kujutades Eesti pühapaiku sootuks uudse nurga alt - võõra, ent ometi omase pilgu läbi.

Natalia Abrosimova

Eesti Soome-Ugri Rahvuste Ühenduse esimees

Harjumaa Omavalitsusmajas avas end näitus
Harjumaa Omavalitsusmajas avas end näitus

Kontaktid

Harjumaa Omavalitsuste
Liidu büroo asub:

Sirge tn 2, 10618 Tallinn
Tel: 615 0352
Faks: 615 0351
E-post: info@hol.ee
reg nr 80195199
km reg nr EE101356705

vaata asukohakaarti siit

https://digimaa.ee/
http://www.hol.ee/see-ju-harju-harjumaa-turismi-logo