Harjumaa 2021. aasta kaunimad kodud on selgunud

Parim eramu

Konkursi „Eesti kaunis kodu“ raames valiti välja tänavused Harjumaa kauneimad kodud.

Meie kahepäevane ringreis algas 8. juuli hommikul, et vaadata üle Harjumaal nomineeritud kaunimad kodud ja ühiskondlikud objektid. Ja oli see vast teekond! Kogu see ahhetama-panev õiteilu, soojad vastuvõtud ja pühendumus inimeste silmis, kes meid oma koduaedades tervitasid.

Sel korral külastasime kokku 13 objekti, mille seas oli nii eramuid, maakodusid kui ka ühiskondlikke hooneid ja rajatisi. Paaris kodus olime aastaid tagasi käinud ning oli äge näha, kuidas aed on aastatega muutunud ning millist tööd ja armastust on pererahvas sinna panustatud.

Ehkki saime välja anda vaid kolm esikohta, siis olid need paar päeva täis meeldejäävaid kohtumisi, imelisi vaatepilte ja rohkelt inspiratsiooni. Iga kodu oli isemoodi eriline ja unikaalne ning väärib tunnustust. Südamlik tänu ka Piiale, kes meid need kaks tihedat päeva risti-rästi läbi Harjumaa sõidutas.

2021. aastal osutusid võitjateks:

perekond Agu kodu Merikülas, Harku vallas, parim eramu
perekond Lääne kodu Ruila külas, Saue vallas, parim maakodu
Paldiski linnaväljak Lääne-Harju vallas, parim ühiskondlik objekt

Maakondliku konkursi võitjaid tunnustab Harjumaa Omavalitsuste Liit sügisel toimuval tänuüritusel ja traditsiooniliselt pälvivad konkursi võitjad Eesti Vabariigi presidendi tunnustuse.

Perekond Agu, Meriküla, Harku vald
Arhitekt Emil Urbeli loodud põnev kaarja katusega eramu püüab pilku juba tänavalt möödudes, ent väravast sisse astudes ootab külalist tõeline oaas. See on maailm, mida pererahvas on aastaid hoole ja armastusega rajanud.
Värvikirevad lõvilõuad, hurmavalt lõhnavad lavendlid ja roosid ning uhked gladioolid ja liiliad on vaid mõned lillesordid, mis pererahva aeda kaunistavad. Lisaks leiab rohkelt erinevaid puid ja põõsaid, mis kõik loovad aiast mitmekesise haljastusega põneva ansambli. Pilku püüab majaesine pilvekujuline naistepaju ning seda, et eramu on ehitatud kunagise Pihlaka talu kohale meenutavad aeda istutatud arvukad pihlakad. Igal pereliikmelgi on aias oma puu.
Erilist tähelepanu väärib pinnavormide oskuslik ja põnev kasutus. Kallakule ehitatud maja eest tahapoole aeda liikudes avaneb iga nurga taga justkui omaette maailm. Võime vaid ette kujutada, milline ilu vaatab aiast vastu siis, kui kõik rododendronid ja pojengid on täisõites.

Perekond Lääne, Ruila küla, Saue vald
Tänu peremehe kuldsetele kätele ja perenaise osavatele rohenäppudele on Ruila külla, metsade ja põldude vahele, loodud kaunis ja omanäoline kodu. Olemasolevaid puid ja looduslikku ilmet on püütud niipalju kui võimalik säilitada ning kogu haljastus on väga maalähedane; on nii viljapuid kui ka marjapõõsaid, kasvuhoones kasvab kurk ja tomat ning peenraid kaunistavad põlised taluaia lilled – pojengid, floksid ja iirised.
Aias on mitmeid hubaseid nurgakesi, mis mõeldud mõnulemiseks ja aiailu nautimiseks. Pilku püüab ka peremehe oma kätega ehitatud pitsaahi, mis laotud sealt samast kõrvalt põllult toodud maakividest ning avara vaatega aiapaviljon, mis ideaalne päikeseloojangute nautimiseks. Ehe maakodu hõng.


Paldiski linnaväljak, Lääne-Harju vald
Paldiski linna keskväljaku on kohalikud elanikud kiiresti omaks võtnud. Nii väljak kui ka ümbritsev haljastus on inspireeritud merest ning Paldiski ja Pakri poolsaarele iseloomulikust loodusest. Rannikumaastikku meenutavad väljakut ääristavatesse peenardesse pandud võimsad paekivid ning rannaniite erinevad kõrrelised. Platsi tagaosas püüavad pilku värvikirevad niidulilled, mis toovad kesklinna juurde veelgi enam elurikkust, ning suuremad Serbia kuused ja kased, mis aitavad pehmendada taamal kõrguvate kortermajade pindu.
Põhiliseks kujunduselemendiks on laevu meenutavad pink-istutuskonteinerid, mille ääreosades saab istuda, ent mille keskele on istutatud väiksemaid põõsaid ja püsililli. Väljak peidab endas mitmeid nutikaid lahendusi, sest näiteks konteinereid on võimalik kerge vaevaga ümber paigutada ning ka sõna PALDISKI tähed on tegelikult jalgrattahoidjad. Erilist tähelepanu väärib ka sillutisesisene valgustus, mille abil on võimalik luua põnevaid valgusefekte ja mõnusat meeleolu.
 

Fotod: Külliki Aero, droonifotod Argo Viikvald

Parim eramu
Parim eramu
Parim eramu
Parim eramu
Parim maakodu
Parim maakodu
Parim maakodu
Parim ühiskondlik objekt
Parim ühiskondlik objekt

Kontaktid

Harjumaa Omavalitsuste Liit

Sirge tn 2, 10618 Tallinn
Tel: 615 0352
E-post: info@hol.ee
reg nr 80195199

vaata asukohakaarti siit

http://www.hol.ee/see-ju-harju-harjumaa-turismi-logo
https://www.facebook.com/Harjumaa-Omavalitsuste-Liit-804690016376103/