Veebileht tarkvanem.ee juhendab vanemaid lastekasvatamise keerulises töös

Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebileht tarkvanem.ee koondab infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanematele.

„Vanemlikke oskusi saab ja peabki õppima. Seetõttu on veebis kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla. Näiteks lapse areng, toitumine, liikumine, laps ja alkohol, laps ja narkootikumid, tubakas, lapse vaimne tervis, seksuaalkasvatus, laps ja digimaailm ning kasuperes kasvav laps,“ ütles veebi toimetaja, TAI terviseturunduse keskuse projektijuht Juta Teller.

Telleri sõnul leiab veebist vastuseid erinevatele küsimustele, millega pere lapse kasvatamisel kokku puutub. Mida teha, kui laps ei kuula või kui õed-vennad kisuvad omavahel riidu üles? Kuidas käituda, kui laps on nõus toituma ainult hommikusöögihelvestest või kui teismeline on ostnud riiulitäie toidulisandeid ja muud ei söögi? Millal ja kuidas rääkida narkootikumidest ja alkoholist? Millal rääkida seksist? Mida teha, kui laps ei taha kooli minna? Kuidas abistada last, kellel on mure? Mida teha, kui laps näppab võõraid asju?

Info ja nõuanded on jaotatud teemade ja vanusegruppide kaupa, et hõlbustada sisu kiiret leidmist. Vanem saab lugeda erinevate vanemlusstiilide kohta ja mõelda, millist kasvatusstiili ise kõige enam kasutab ning lugeda selle mõjust lapse arengu toetamisel.

Tarkvanem.ee lehel saab testida enda teadmisi alkoholi ja tubakaga seotud küsimustes ning vaadata lühiklippe levinud alkomüütidest. Samuti on lehel animeeritud videod, mis annavad nippe, kuidas lapse käitumist suunata näiteks siis, kui ta ei taha hommikul lasteaeda minnes riidesse panna, nõuab lõunasöögiks ainult magustoitu või kui teismeline jõuab õhtul koju ja on esimest korda purjus.

Väljaprinditavad töölehed aitavad mõelda muuhulgas sellistel teemadel, nagu kuidas saada paremaks kuulajaks, mida teha vihaga, kuidas last tunnustada ja kiita jne.

Tarkvanem.ee veebist leiab ka infot vanemlike oskuste arendamise koolituste kohta. Muuhulgas tutvustatakse rahvusvahelist 2–8-aastaste laste vanematele suunatud vanemlusprogrammi Imelised Aastad, millel on uuringute põhjal väga head tulemused vanemate stressi vähendamisel ja lapse käitumise suunamisel.

Lisaks toimib veebis e-nõuandla, kust saab vaadata nii varasemalt vastatud küsimusi kui ka ise nõu küsida, kui juba antud vastustest abi ei leia.

Jooksvalt saab värskeid nõuandeid ja nippe ka Facebooki lehelt https://www.facebook.com/tarkvanem/

Lisainfo: Juta Teller, tarkvanem.ee toimetaja
Tel 659 3970, e-post juta.teller@tai.ee


Gea Otsa
avalike suhete juht
Tervise Arengu Instituut
tel: +372 6593810, +372 5266464
gea.otsa@tai.ee
http://www.tai.ee
https://www.facebook.com/TerviseArenguInstituut
 

Kontaktid

Harjumaa Omavalitsuste Liit

Sirge tn 2, 10618 Tallinn
Tel: 615 0352
E-post: info@hol.ee
reg nr 80195199

vaata asukohakaarti siit

http://www.hol.ee/see-ju-harju-harjumaa-turismi-logo
https://www.facebook.com/Harjumaa-Omavalitsuste-Liit-804690016376103/